Izložba proizvoda Učeničke zadruge „Začretko“ u Općinskoj knjižnici i čitaonici Sveti Križ Začretje

Učenička zadruga „Začretko“ Osnovne škole Sveti Križ Začretje sudjelovala je na smotri učeničkih zadruga Krapinsko-zagorske županije koja se održala 25. travnja 2025. u Gornjoj Stubici. Učenici su unutar 13 sekcija osmišljavali teme i izgled novih radova te su vrijedno izrađivali proizvode kojima su predstavljali zadrugu. Učenici su uključeni u sekcije ručnog rada, domaćinstva, kreativnih radionica, mladih tehničara i ostalih sekcija koje vode učitelji, a voditeljica učeničke zadruge je Jadranka Tepeš.

Na ovogodišnjoj smotri glavni je proizvod bila „Začretska lastika“ – ukrasna mašna za kosu napravljena od lanenog platna, ručno iscrtana motivima poznatog slikara Ivana Lovrenčića iz Svetog Križa Začretja, koji su postali prepoznatljiv vizualni simbol Osnovne škole i općine Sveti Križ Začretje. Ideja „Začretske lastike“ učiteljice Katarine Zagoršćak pokazala se uspješnom i atraktivnom, a učenici su ideju vrlo vješto i samostalno radeći proveli u konačan proizvod.

U radu zadruge surađujemo s vanjskim suradnicima – Montex, Einhell Croatia, MIT-sudio, općina Sveti Križ Začretje kojima smo zahvalni na podršci, materijalu, alatima i prostoru kako bi se sve naše ideje uspješno realizirale.

U Općinskoj knjižnici i čitaonici Sveti Križ Začretje postavljena je izložba proizvoda koja je otvorena za posjetitelje od 9. do 23. svibnja 2025. Izložba je i prodajnog tipa, a proizvodi se po interesu mogu raditi po narudžbi. Povodom izložbe, 9. svibnja nas je u knjižnici ugostio ravnatelj Franjo Kučko. Na predstavljanju rada učeničke zadruge i prezentiranju budućih planova bili su nazočni načelnik općine Sveti Križ Začretje Marko Kos, Maja Jerneić Piljek, ujedno članica predstavnika općine, ravnatelj OŠ Sveti Križ Začretje Dario Šimag, učiteljica Katarina Zagoršćak, učenice koje su sudjelovale na smotri – Dora Kvež i Iva Majsec  te nekoliko učenika iz Produženog boravka. Predstavljene su ideje za realizaciju projekta školskog praktikuma u sklopu učionice na otvorenom u dvorištu škole u kojem bi učenici imali priliku učiti u prirodi i kroz praktičan rad.