Navčili se napraviti korbicu od lupinja

Već tradicinalna radionica DND Sv. Križ Začretje u subotu , 14. prosinca ,okupila je djecu i voditelje iz devet DND cijele naše županije. Sudjelovala su djeca iz DND Konjšćina, Kumrovec,Oroslavje, Stubičke Toplice, Tuhelj, Veliko Trgovišće, Zabok, Zlatar i naravno, naše DND SV. Križ Začretje. U muzeju Žitnica, dočekale su ih vruće pogačice ali i gospođa Ana Čižmek koja je objasnila tehniku i korake zahtjevnog zadatka. Naučiti uraditi ukras ili predmet iz vremena naših baka i prabaka zanimljiv je zadatak koji svake godine djeca uspiju riješiti na svoje oduševljenje, jer ponekad se to ne čini nimalo lako, rekla je u uvodnom, pozdravnom obraćanju predsjednica DND domaćina, Nevenka Sinković. Korbice/korpice od lupinja učili su puna tri sata i spretnim prstima djeca su pod vodstvom obučenih demonstratorica, isplela korbice, te tako zaboravljenu vještinu i prekrasnu korbicu vratili u život, u svoj dom, napunjenu orasima, suhim voćem ili bombonima. Čuvati svoju tradiciju i starinske vještine prenositi mladima cilj je ovog projekta, a sve to prepoznala je i naša županija i financijski podržala ideje DND Sv. Križ Začretje. Učenje vještine važno je isto kao i spoznaji da je koncentracija na trosatni ” posel” još važniji zadatak. Već osam godina, podučavamo na našoj, već tradicinalna radionica DND Sv. Križ Začretje djecu i voditelje iz DND cijele naše županije. Korbice/korpice od lupinja naučilo je ove godine 35 djece i desetak voditelja. Uz pomoć obučenih demonstratorica, korbice su ispletene i ponesene svojim kućama diljem Krapinsko- zagorske županije. Veselimo se druženju i učenju i očekujemo vas u Začretju i iduće godine na novom zadatku, poručila je na kraju N. Sinković, predsjednica DND domaćina.