Održan recital pod nazivom „Djedovina u srcu i stihu“

Sveti Križ Začretje bogatiji je za jedno novo pjesničko događanje. U organizaciji udruge „Djedovina“ i Općinske knjižnice i čitaonice, 17. listopada ove godine održana je u Galeriji Žitnica Večer zavičajno-domoljubne poezije svetokriških pjesnika i njihovih gostiju iz raznih krajeva naše županije.  Recital pod naslovom „Djedovina u srcu i stihu“ vodila je predsjednica udruge „Djedovina“ Doroteja Jačmenica Pušenjak, a stihove su dojmljivo interpretirali Gordana Kamenečki i Matija Šakoronja. Svojim radovima na standardnom jeziku te kajkavskom idiomu predstavilo se 11 pjesnika. Bili su to: Mirna Flögel Mršić, Marija Hlebec, Nada Jačmenica, Verica Jačmenica-Jazbec, Ljubica Komljenović, Đurđa Lovrenčić, Miroslav Lovrenčić, Mirjana Mikulec, Darko Raškaj, Snježana Šoštarko i Vladimir Šuk. Ilustrirajući životnu istinu da na mladima svijet ostaje, posjetitelje u Žitnici posebno su razveselile dvije mlade pjesničke gošće iz Krapinskih Toplica, Chiara Krtak i Ariana Šalković koje su pročitale svoje zavičajno-domoljubne stihove. Kako se zbog njihove krhkosti, stihove uvijek nastoji nježno zaodjenuti glazbom, u Svetom Križu učinili su to mladi umjetnici na gitari: Antonio Arih i Antonio Kapusta te njihova vokalna suradnica Lana Petrovečki. Dva su razloga zbog kojih su se organizatori odlučili upravo za mjesec listopad. Prvi leži u sjećanju da je u tome mjesecu 1991. godine otvoren put hrvatskoj samostalnosti. Drugi, pak, čini želja da se ovo literarno događanje smjesti u Mjesec hrvatske knjige i čitanja. Da bi se naglasio značaj knjige kroz vjekove, udruga „Djedovina“ prigodno je u recital smjestila svoj „Mali antikvarijat“ s interesantnim starim knjiškim izdanjima.Po završetku ugodna druženja, brojni ljubitelji poezije iz raznih mjesta naše županije razišli su se svojim kućama ponosno noseći uza svoje srce grumenčiće zemlje, simbole zavičaja i domovine s kojim su ih organizatori dočekali i okitili.